Białko dla kulturystów


Kulturystyka jest obecnie jedną z najpopularniejszych dyscyplin sportowych. Do wykonywania ćwiczeń i budowania masy mięśniowej potrzebne jest odpowiednie odżywianie, a szczególnie białko. Dla kulturystów białko jest produktem pierwszej potrzeby. Jakie źródła pokarmu zawierają to cenne składnik?

Po pierwsze, suplementacja białkiem jest obecnie koniecznością dla osób ćwiczących na siłowni. Siłownie oferują szeroki wybór suplementów białkowych: od hydrolizatów po pełne proteiny. Proteiny te są wytwarzane przede wszystkim ze składników pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego, takich jak mleko, soja lub orzechy.

Istnieje również szeroka gama bezmięsnych źródeł białka, które są zalecane dla wegetarian i wegan, takich jak jaja, tofu i orzechy. Aktywność fizyczna powoduje spadek ilości magazynowanych w organizmie białek, więc napoje serwatkowe powinny być spożywane przed treningiem lub w czasie treningu na uzupełnienie białka.

Nawiązując do naszej codziennej diety, produkty bogate w białko obejmują chude mięso, jaja, produkty mleczne i ryby. Białka te są łatwo strawne i mają wysoką wartość biologiczną. Dietetycy zalecają spożywanie tych produktów 2-3 razy dziennie.

Istotne jest również urozmaicenie naszej diety tak, aby nadal dostarczać organizmowi niezbędnych do budowania masy mięśniowej składników odżywczych: skrobi przed treningiem, warzywa i owoce na początku posiłku i tłuszcz zdrowe na końcu każdego posiłku.

Pozostawanie aktywnym i otrzymywanie odpowiedniego składu żywności powinno być tym samym gwarantem satysfakcjonujących efektów ćwiczeń!

Białko odgrywa ważną rolę w diecie kulturysty. Skuteczne treningi i osiąganie pozytywnych rezultatów bez odpowiedniej suplementacji białkowej jest trudne, jeśli nie niemożliwe. Kulturyści stosujący trenowanie i korzystający z białka mogą uzyskać zdecydowanie lepsze rezultaty.

Jednym z najbardziej skutecznych źródeł białka dla kulturysty są produkty pochodzenia zwierzęcego – mięso, ryby, jaja i nabiał. Te produkty spożywcze są bogate w aminokwasy. Ponadto dostarczają one organizmowi witaminy, żelazo, cynk i inne mikroelementy potrzebne do budowania mięśni.

Suplementacja jest także ważna dla kulturystów. Aby dostarczyć cennych aminokwasów składających się na białko, często stosuje się preparaty bogate w białko – proteinę serwatkową lub hydrolizat białek jaj. Te produkty szybko przedostają się do twojego organizmu i szybko pomagają naprawić uszkodzone mięśnie po podciśnieniu treningu.

Aby skutecznie wykorzystać te źródła białka, należy utrzymywać stały poziom spożycia białka przez cały dzień. Wystarczy dzienna dawka 0,8 gramów białka na 1 kilogram masy ciała. Możliwe jest również optymalizacja ilości białka przez spożywanie większych ilości rano i mniejszych porcji na obiad oraz kolację.

Kulturyści i sportowcy są zgodni co do jednego punktu, który zasadniczo wpływa na ich wyniki – odżywianie. Wszyscy wiemy, że kluczową rolę odgrywa tutaj optymalna i odpowiednio zbilansowana dieta, która powinna zawierać konkretne składniki odżywcze, w tym białko.

Białko stanowi niezastąpiony składnik diety osób uprawiających sport lub ćwiczących regularnie. Wiadomo również, że to właśnie białko jest głównym budulcem poprawiania siły, mocy oraz osiągania celów związanych z rozbudowaniem masy mięśniowej.

Dlatego też w każdej diecie kulturystycznej obecne są produkty bogate w białko lub suplementy proteinowe. Fakt, że dieta powinna być skoncentrowana na białku nie dotyczy tylko kulturystów. Tak naprawdę, każdy trening wiąże się ze znacznymi ubytkami białka w organizmie, a dzienna dieta powinna to uzupełniać.

Zasada ta dotyczy tych osób, które chcą osiągnąć i utrzymać idealną sylwetkę, a także sportowców: odbiegających dystansu maratończyków po podnoszenie cięarów, motocyklistów, triatletów czy biegaczy przeszkodowych.

Białko ma także inne korzystne właściwości poza budowaniem masy mięśniowej – pomaga ono w utrzymaniu odpowiedniego poziomu hormonów oraz reguluje apetyt jej spożycia. Rozbudowa masy mięśniowej bez odpowiedniego białka jest po prostu niemożliwa – suplementacja białka może więc przyczynić się do osiagania lepszych wyników w sporcie!